“Licence to kill”

Skoczkom myślącym o kursie instruktorskim (USPA) zazwyczaj wydaje się, że po prostu wystarczy zapisać się na taki kurs, odbyć go, zdać jakies egzaminy i zostaje sie intruktorem. Ba! Zdarzaja sie instruktorzy egzaminatorzy myślący podobnie o swoich kandydatach i fabrykujący dokumenty potwierdzajace zdobyte doświadczenie. Niestety… świadomość zanika w tempie odwrotnie proporcjonalnym do wzrostu ego.

Kurs i gotowe? Niestety nie!

Stawiając się na kurs coacha czy instruktora, trzeba mieć już za sobą wstępne przygotowanie. Trzeba zaliczyć w zależności od rodzaju kursu skoki treningowe, asystować w szkoleniach teoretycznych pod okiem instruktora, częściowo potrafić niektóre elementy wiedzy spadochronowej przejrzyście wyłożyć itp. Sam kurs instruktorski to przede wszystkim sprawdzenie aktualnego stanu wiedzy, zdobycie nowej wiedzy z zakresu metodyki szkolenia i dydaktyki, skoki ewaluacyjne, oceniające umiejętności latania kandydata, nauka pewnych tricków no i gruntowne sprawdzenie wiedzy teoretycznej i praktycznej. Wiedzy, którą trzeba nabyć wcześniej, właśnie podczas praktyk przygotowujących do przystąpienia do kursu.

I tutaj właśnie dochodzimy do sedna sprawy. W bazie Skydive Atmosfera przez cały praktycznie rok, można takie przygotowujące praktyki odbyć na miejscu. Dzięki całorocznej działalności, braku tandemów i skupieniu się na skoczkach początkujących AFF i do licencji, cały czas ma się otwarte kanały dostępu do świeżej wiedzy.

Dlaczego Iwan?

Szef Wyszkolenia Atmosfery, czyli Grzegorz Kucharczyk “Iwan” cały czas dba o aktualizowanie swojego stanu wiedzy spadochronowej. Ciągła analiza wypadków, możliwość szkolenia przez cały rok, stała wymiana wiedzy z instruktorami strefy spadochronowej w Sevilli i wreszcie możliwość całorocznego skakania bez przerwy zimowej to gwarancja najbardziej aktualnej wiedzy, którą może przekazać kandydatowi na coacha/instruktora. Iwan ma wieloletnie doświadczenie jako instruktor egzaminator ULC, ewaluator USPA, a także za sobą setki wyszkolonych samodzielnych skoczków. Jest autorem nowoczesnych poradników spadochronowych, a jego kanał na YT ma ponad 1500 aktywnie komentujących subskrybentów. O liczbie pozytywnych opinii nie wspominając.

PRE Kurs i praktyki – bezpiecznie

Dla kandydata na coacha czy instruktora przygotujemy indywidualny program szkolenia przygotowujący do zdania egzaminów. Każdy ma inne doświadczenie, inną motorykę, psychikę, inne plany. Przyszły instruktor ma zamiar zdobyć “Licence to kill” – papier na to, że to co powie studentowi, co zrobi w powietrzu, jaki przykład da, jak się zachowa, wreszcie jak potraktuja taką “świeżonkę”, może zależeć jego życie.

Na etapie praktyk u kandydata budzi się świadomość swojej wiedzy, jak wiele jeszcze nie wie albo jak wiele wie i jak bardzo mógłby właśnie swój potencjał wykorzystać. Generalnie indywidualnie przygotowywany PRE Kurs Coach/AFF Instr. zawiera m.in.:

 • Asysta przy prawdziwych szkoleniach teoretycznych AFF
 • Nauka samodzielnego prowadzenia części wykładów teoretycznych
 • Asysta przy skokach z prawdziwymi studentami jako zewnętrzny obserwator (w zależności od decyzji Szefa Wyszkolenia)
 • Nauka poprawnego przygotowania studenta do skoku, briefingu i omawiania filmów
 • Asysta i samodzielne prowadzenie studenta do lądowania na radiu
 • Podstawy obsługi riggerskiej sprzętu
 • Analiza SIM oraz IRM USPA pod kątem przyszłych egzaminów
 • Skoki ewaluacyjne w powietrzu z symulowaniem studenta AFF (lub skoczka bez licencji) przez instruktora
 • Aspekty prawne i ekonomiczne zostania coachem/instruktorem spadochronowym.

Reasumując, jest to kompleksowe przygotowanie do przystąpienia do egzaminów.

Egzamin na coacha i instruktora

Właściwe egzaminy i wydanie licencji przeprowadza niezależny, współpracujący z nami instruktor egzaminator USPA, w indywidualnie ustalonych terminach.

Praktyki instruktorskie

Wiadomo, że świeżo upieczony instruktor ma jeszcze niewielkie pojęcie o tym, co potrafi wyczyniać w powietrzu prawdziwy student AFF podczas swojego pierwszego skoku 😉 Dlatego, dla jego bezpieczeństwa  przede wszystkim i ugruntowania się wiedzy instruktora, zdobytej podczas pre kursu i egzaminów, tak ważne jest jak najszybsze przystąpienie do skoków  z prawdziwymi studentami, ale pod okiem doświadczonego “wprowadzającego” w temat, profesjonalnego instruktora.

Baza Atmosfery to zatem najlepsze miejsce na “puszczenie w ruch” świeżo upieczonego coacha/instruktora. Koncentracja na szkoleniach, brak tandemów, współpraca z bardzo dobrze zorganizowaną całoroczną strefą, szkolenie po polsku, dostęp do wiedzy… Pod tym kątem klub Atmosfera jest bezkonkurencyjny. Po odbyciu umowionych indywidualnie skoków praktycznych, również możliwość nawiązania stałej lwspółpracy przy szkoleniach spadochronowych z normalnym wymiarem finansowym przedsięwzięcia 😀

Afterparty

zostac coachem

Żeby nie było wszystko tak poważnie, bo jak wiadomo, nie samymi skokami człowiek żyje, kandydat na coacha/instruktora lub już wyszkolony skoczek, ma jako członek ekipy inne “obowiązki”. Takie jak:

 • Integracja po skokach z pozostałymi klubowiczami
 • Branie udziału w okazjonalnych wieczornych imprezach w Bazie Atmosfery
 • Degustowanie wyśmienitej kuchni klubowej
 • Branie udziału w różnych wycieczkach nad Ocean, na safari, gokarty czy inne pomysły wg gustu i nastroju wraz z  pozostałymi klubowiczami
 • Wypoczynek na basenie czy pod palmą, lub w sezonie zimowym w saunie 😉
 • Aktywna współpraca z resztą ekipy na rzecz rozwoju klubu i szerzenia naszej misji, jaką jest poprawianie bezpieczeństwa w skokach spadochronowych.

Wszystkie PRE Kursy są prowadzone, tak jak AFF, na zasadzie personalizowanej. Potencjalny kandydat proszony jest o skontaktowanie się bezpośrednie z nami, najlepiej na adres skokiwhiszpanii@gmail.com

Prosimy przysłać opis swojej obecnej kariery spadochronowej, potencjalne plany i argument, dlaczego chciałby u nas robić praktyki.

Gorąco polecamy przygotowanie instruktorskie w Atmosferze. Po polsku, bezpiecznie, przez cały rok.

Aha!!! No i oczywiście 4600, 4700 każdy wylot 😉