Czy AFF INTRO to część spadochronowego kursu?

Chociaż w bardzo mocnym uproszeniu można tak to nazwać, to jednak są pewne różnice pomiędzy skokiem AFF INTRO a pierwszym skokiem całego kursu AFF. Spadochroniarstwo, niezależnie od drogi, którą wybierzemy okaże się aktywnością angażującą zarówno dużo czasu jak i pieniędzy. Nie da się tego uniknąć i nie ma też czemu się dziwić. Nie stanowi żadnej nowości fakt, że to co dobre – to dużo kosztuje.

AFF INTRO

Jednak wiele osób, nawet dysponując nazwijmy to “wolnymi środkami finansowymi” w ilości wystarczającej na rozpoczęcie skoków spadochronowych, zacznie się zastanawiać. Pytania mogą być bardzo różne:

  • Czy nadaję się do skoków spadochronowych?
  • Czy nie “zje” mnie strach w samolocie?
  • Czy będzie mi się podobać, to co zamierzam robić?
  • Czy będzie mi się podobać środowisko (ludzie) związane ze skokami?

Pewnie można wymienić więcej takich pytań, ale już te wystarczają do strategicznej oceny sytuacji. Wyjściem jest jakaś mniej wiążąca forma inicjacji spadochroniarskiej. Zazwyczaj pada w tym momencie na skok tandemowy, który jest wygodnym w realizacji produktem, jest też fenomenalnie wręcz reklamowany przy niemal każdej, nadarzającej się okazji. Ale skok tandemowy, to niestety jest pozostawanie w nieświadomości, pozostawanie bez odpowiedzialności i zrozumienia zasad skoku spadochronowego. To lot widokowy samolotem a nie lekcja z pilotem.

Kurs AFF jest szkoleniem spadochronowym, które prowadzi do zdobycia umiejętności samodzielnego opuszczania samolotu ze spadochronem na plecach.

AFF INTRO jest produktem opartym w swych założeniach o profesjonalne szkolenie spadochronowe, ale także o niezobowiązujące zachęcenie do skoków.

Mylne jest, moim zdaniem, myślenie że tandem wystarczy do podjęcia decyzji o rozpoczęciu przygody ze spadochroniarstwem. Oczywiście w wielu przypadkach faktycznie stanowi on języczek u wagi. Jednak takim samym czynnikiem prowadzącym do decyzji może być oglądanie fajnego filmu, wycieczka na lotnisko lub opowiadania serwowane przez kumpla z pracy.

Świadoma decyzja

INTRO AFFDo świadomej decyzji potrzebujemy wiedzy. Potrzebujemy zrobić ten pierwszy krok, ale po wcześniejszym przygotowaniu. To dlatego AFF INTRO poprzedzony jest pełnym szkoleniem teoretycznym, ćwiczeniami praktycznymi na ziemi oraz wykupieniem polisy OC. Wiedza, trening i poczucie odpowiedzialności za swoje ekstremalną przyjemność. Po pierwszym skoku AFF Intro o wiele bardziej można sobie zważyć za i przeciw. Bo emocje płynące ze skoku ze spadochronem na własnych plecach są inne, są zupełnie inne niż te, które ma przewożony w specjalnej uprzęży pasażer.

Jednak uwaga!! Ogrom emocji towarzyszących skokowi z własnym spadochronem na plecach, może towarzyszyć paradoksalnie niemożność podjęcia całkowicie świadomej decyzji o odrzuceniu kontynuacji kursu. To tak, jakby wyrobić sobie opinię o snowboardzie po pierwszym, “kulawym” ślizgu, czy pierwszej lekcji prowadzenia samochodu, gdzie ledwo udaje nam się puścić dobrze sprzęgło. W takich przypadkach, wątpiącym zdecydowanie zalecamy ukończenie kursu AFF i dopiero po osiągnięciu celu zdecydowanie, czy chcemy dalej skakać samodzielnie, czy dyplom do szuflady lub na ścianę, lub do CV jest dla nas wystarczające.

AFF INTRO

Co dalej po INTRO AFF?

No cóż, wybory mogą być różne. Niekiedy oddanie takiego skoku, przeżycia i emocje z tym związane wystarczają. Człowiek czuje się spełniony, zrobił to, co chciał. Uważamy, że jeśli to ma być jeden skok w życiu, to też chyba lepiej jest skoczyć właśnie tak. Zazwyczaj jednak kolokwialnie mówiąc “sanki ruszają”. Co ciekawe, stan relatywnego rozluźnienia, związany z brakiem kolejnych zadań z pełnego kursu może powodować, że decyzja o kontynuacji doprowadzi do bardzo sprawnego przejścia przez cały kurs. Podobnie jak w innych życiowych czynnościach, nasze nastawienie psychiczne, nasza motywacja i odpowiednio moderowane napięcie emocji decydują o efektywności działania.

Hiszpania, wypoczynek i emocje

Jeśli nie masz pomysłu na emocjonujące spędzenie swojego wolnego czasu to już teraz masz ten pomysł 😉 Oto i on, pomysł znaczy: wyjazd do słonecznej Hiszpanii a dokładnie do najbardziej słonecznej części Europy czyli do Andaluzji. Zwiedzanie, smakowanie, słuchanie i oglądanie Sewilli – perły Andaluzji. Szkolenie spadochronowe AFF Intro wraz z prawdziwym skokiem spadochronowym. Ciekawi i pozytywni ludzie z Bazy Atmosfery. Naładowane baterie, uśmiech na twarzy, opalenizna na skórze i masa wspaniałych wspomnień.

INTRO AFF

INTRO AFF czy skok tandemowy?

Kurs spadochronowy metodą AFF jest postrzegany jako “grubsza sprawa” a skok tandemowy to taka prościzna. Częstym argumentem jest więc: “…no ale ja nie wiem, czy mi się to będzie podobać, lepiej zrobię tandem a potem pomyślę…”

I tak też bardzo często się dzieje. A przecież podobnie jak w nurkowaniu istnieje też opcja, która nie jest wiążąca tak, jak wykonanie całego kursu. Tę opcję stanowi INTRO AFF. 

Skok tandemowy

To skok z instruktorem tandemowym, na jednym spadochronie. Pasażer przypięty jest do instruktora specjalną uprzężą. Krótkie szkolenie przed skokiem, nie jest wymagane ubezpieczenie OC skoczka (bo jest wymagane ubezpieczenie instruktora i miejsca na tegoż skoczka).

Skok tandemowy dla większości ludzi jest i tak już ogromnym przeżyciem, czasem więc nie chcą już brać na siebie więcej. Jeśli jednak masz taki skok już za sobą, szczególnie kiedy jesteś facetem i lubisz zrobić coś samemu, to skok INTRO AFF jest właśnie dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami już teraz, aby skonsultować wolne terminy szkoleń. Po co czekać dłużej z taka przygodą ;)?

#AFFINTRO, #INTROAFF