Tak, możesz zamówić tu sprzęt spadochronowy

sprzet spadochronowyKażdy skoczek prędzej czy później staje przed dylematem: dalej wypożyczać spadochron, czy zainwestować w swój własny sprzęt spadochronowy. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. W tym artykule opiszemy najważniejsze aspekty z tym związane.

Ile skoków planuję wykonywać rocznie?

To fundamentalne pytanie, od którego zależy, czy zacząć rozważać inwestycję w sprzęt spadochronowy.

Zakłada się, że od ok 100, 150 skoków rocznie opłaca się kupić własny zestaw. Ale jest więcej wątpliwości.

Wypożyczalnia i problem z głowy

Ten sposób myślenia może sprowadzić na manowce. Z jednej strony nie musimy ani inwestować, ani dbać o poprawne korzystanie i amortyzację własnego spadochronu (zestawu spadochronowego). Ba! nawet nie musimy się za bardzo martwić o zniszczenia czy nawet o zgrozo! zgubienie czaszy głównej podczas ratowania. Zasadniczo w cenie wypożyczenia jest zawarte to ryzyko.

Z drugiej jednak strony jesteśmy skazani na to, co jest aktualnie dostępne, na to, w jakim stanie jest sprzęt w wypożyczalni oraz ewentualne niedopasowanie do naszej sylwetki. O rozmiarze czaszy głównej czy zapasowej nie wspominając. Płacę i wybieram zatem może nie do końca tak działać. W wypożyczalni Skydive Atmosfera bardzo dbamy o to, aby skoczek miał do dyspozycji jeden “swój” zestaw na cały dzień skoków. Nie zawsze jest to możliwe i nie możemy tego gwarantować, ale zazwyczaj się nam to udaje. Gdzie indziej możecie nie mieć takiego szczęścia. Czasem spadochronu na skok dla Was może po prostu nie być.

Inną kwestią jest stan techniczny sprzętu spadochronowego. Kto czytaj “Wypadki Spadochronowe”, ten wie, jak bardzo poprawny stan techniczny wpływa na bezpieczeństwo w skokach.

Kto będzie układał mój sprzęt spadochronowy?

Kolejnym dylematem skoczka jest kwestia układania. Wiadomo, że do licencji B należy obronić umiejętność składania czaszy głównej do skoku. Jednak czasem nie ma na to ani ochoty, ani czasu. Dużo skoków w ciągu dnia, FS Camp, sprzyjająca pogoda… Dobrze mieć pod ręką sprawnego układacza. Wypożyczalnie racze dbają o to, aby ich nie zabrakło. Ale uwaga! układacze z wypożyczalni mogą nie mieć czasu, aby złożyć Twój własny spadochron! I wtedy co? Ze skoku nici. Chyba, że umiesz złożyć swój spadochron sam. Wtedy jesteś niezależny. Dochodzimy do ważnej kwestii jaką przy zakupie sprzętu spadochronowego jest:

Niezależność od wypożyczalni i układacza

Posiadając własny sprzęt spadochronowy jesteś totalnie uniezależniony. Możesz skakać gdzie chcesz i  kiedy chcesz. Możesz wynająć układacza, ale nie musisz. Masz pewność, że Twój sprzęt spadochronowy jest dobrze złożony, bo nikt nie zna go lepiej niż Ty. Aspekt ekonomiczny też jest istotny. A warto wspomnieć, że nawet jeśli umiesz sprawnie układać spadochron, to w przypadku sprzętu z wypożyczalni, nikt nie pozwoli Ci go składać samodzielnie. Wypożyczalnie dbają o zarobki układaczy, jak również chcą się upewnić, że sprzęt ich własności składają uprawnione i przeszkolone do tego osoby. I tu znowu wtrącimy, że w niektorych przypadkach, tak! w Skydive Atmosfera, możesz zapytać o możliwość samodzielnego składania wypożyczanego u nas sprzętu :D. Mamy też pakiety wypożyczeń i układek tak, aby maksymalnie wykorzystać Twój pobyt na skoki.

sprzet spadochronowy

OK, kupuję! Ale… nowy czy używany?

Zdecydowanie nowy! Jednak czasem budżet jest bezlitosny. Tak jak nowy sprzęt spadochronowy to spora inwestycja, tak w przypadku używanego zestawu, można coś wartościowego upolować już za połowę lub 3/4 ceny nowego. Tutaj powtarzamy naszą mantrę: Nie ufaj dealerowi, ufaj instruktorowi. Od razu odcinamy się od pomówień o tak modne “nawoływanie do nienawiści” do dealerów. Nic z tego. Jednak przyznasz, że dobrze, żeby dealer był instruktorem, albo przynajmniej bardzo doświadczonym skoczkiem. W innym przypadku bądź uważny i przygotuj się na kalkulację z górnej półki. Dealer kierowany zrozumiałą chęcią zarobku, zaproponuje Ci najdroższe rozwiązania, niektóre być może niepotrzebne, a nawet co gorsza, mogą stanowić zagrożenie dla początkującego skoczka.

Nie tak dawno przerabialiśmy przykład, gdzie łakomy dealer przekonał mało doświadczonego skoczka (poniżej 100 skoków) do zakupu zestawu z dwoma poduszkami do wyrywania uchwytów. Zamiast zalecanych jednej poduszki i jednego uchwytu metalowego od zapasu. Każdy instruktor wie, czym grozi pomylenie uchwytów w przypadku “zaćmienia” podczas sytuacji awaryjnej. A mając dwie poduszki łatwo młodziakowi pomylić, którą wyczepić pierwszą. Między innymi spotkaliśmy się z argumentacją, że mając dwie poduszki, “wyglądasz jak doświadczony skydiver”. Pozostawimy to bez komentarza.

Zalety nowego sprzętu spadochronowego:

 • Jest nowy :D, czyli nieuszkodzony i niezniszczony
 • Jest szyty na miarę i dopasowany dla Ciebie (komfort)
 • Możesz wybrać sobie dowolne kolory
 • Możesz wybrać sobie dowolne hafty
 • Możesz wybrać sobie dowolne dodatki

Zalety sprzętu używanego:

 • Bardziej atrakcyjna cena
 • Mniejsza strata w przypadku zniszczenia czy zgubienia i to by było na tyle.

Prosimy i nalegamy zatem, zanim dokonasz zakupu znalezionego w sieci zestawu, który wyda Ci się atrakcyjny, prosimy SKONSULTUJ SIE Z NAMI. Bez zobowiązań! Nasz CI, Grzegorz Kucharczyk Iwan, jest również riggerem. Rigger to osoba, która najlepiej potrafi ocenić stan zużycia pokrowca czy czasy i zaopiniować, czy cena jest warta poświecenia skakania na używanym sprzęcie. Jest również instruktorem z setkami skoków AFF na koncie. Po krótkiej rozmowie z Tobą i analizie sylwetki, doświadczenia i uprawianych lub planowanych dyscyplin, najlepiej doradzi Ci, czy dany sprzęt spełnia dla Ciebie warunki bezpieczeństwa.

Początkującym skoczkom nawet nie śni się, jak różne mogą być wymagania sprzętowe do różnych dyscyplin skydivingu. Od tego właśnie jesteśmy my :D.

sprzet spadochronowy

Zakup nowego zestawu spadochronowego

Dochodząc do tej ważnej decyzji, gratulujemy! Trafiłeś w bezpieczne miejsce, gdzie uzyskasz nie tylko wszystkie informacje, ale i najbardziej optymalną finansowo ofertę. Kilkadziesiąt lat doświadczeń i porównywania sprzętu skutkują ogromną wiedzą na temat spadochronów, rozwiązań, producentów, nowinek. Skorzystaj z naszej wiedzy! Co więcej 🙂 –  zmierzymy Cię fachowo, zaprojektujemy materiały i kolory pod kątem amortyzacji, ba! nawet wystawimy fakturę, również na Twoją firmę. Dzięki współpracy z nami możesz skorzystać z niższego, hiszpańskiego VAT (21%) lub nawet dokonać zakupu w cenie netto.

Dlaczego warto więc zamówić Twój sprzęt u nas:

 • posiadamy za sobą lata doświadczeń
 • opinia riggera
 • opinia instruktora spadochronowego
 • tylko u nas przed zakupem możesz wypróbować czasze i pokrowce różnych rozmiarów. Skaczemy na sprzęcie, który rekomendujemy!
 • optymalizacja budżetu
 • personalna obsługa
 • niższy VAT lub cena netto
 • bieżąca obsługa posprzedażowa
 • rozliczenia wewnątrzunijne
 • w cenie skok kontrolny 🙂

Oprócz zestawów spadochronowych, możesz kupić u nas czasze spadochronowe, pokrowce i automaty oddzielnie, jak również akcesoria i kombinezony. Napisz do nas, co potrzebujesz. Zajrzyj do naszego sklepu, żeby dowiedzieć się więcej 🙂

  

Categories: newsy